Naučme sa v čakárňach čakať, bude horšie

Autor: Marián Šóth | 19.9.2017 o 9:00 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  2457x

 S našimi ambulanciami je to ako s niekedy slávnou Škodou 120 , ktorá síce ešte ide, ale už ju môžete pomaly roztláčať z kopca...

Stále niekam bežíme. Stále sa niekam ponáhľame. Nevieme čakať. Keď čakám v rade na overenie podpisu, premýšľam, prečo to trvá tak dlho. Keď  čakám na pošte, tiež čakám v rade, nikto sa nepredbieha. Pozeráme všetci do mobilu, na hodinky, čo všetko máme ešte stihnúť.

Aj pred našimi ambulanciami pacienti čakajú a aj my sa venujeme jednému pacientovi kratšie, inému dlhšie  - jednoducho koľko treba. Nedá sa to urýchliť ani odfláknuť.

Mnohí to však nevedia pochopiť. V našich ambulanciách okrem nervozity a ponáhľania sa prejavuje ešte fenomén  „len ja.“  

A ako to vyzerá v ambulancii, pred  ktorou sa čaká?

V súčasnej  dobe vybavíme okolo 50 pacientov denne. Nedá sa vyhovieť všetkým  naraz. Hoci cítime , že potrebujeme ako ľudia ale aj ako pacienti spomaliť, nedá sa. A žiaľ, bude to horšie a horšie. V súčasnosti je naše zdravotníctvo ako Škoda 120 GLX, ktorá bola moderná - podobne ako moderné odštátnené ambulancie - a mala krásny lak. Všetko fungovalo ako malo. Ako noví súkromní lekári sme k novému systému pristupovali s obavami, ale zvykli sme si.

Škoda 120 fičala a  fičí dodnes, ale už odpadlo GLX na kapote, nikto do nej neinvestuje, stále je to Škoda 120 a chceme aby fičala po diaľnici 180-tkou a aby vyzerala ako Ferrari. Presne takto to je aj s ambulanciami. Chceme veľa, ale bez peňazí to nepôjde. Už nepomôže ani preleštiť , keď nekúpime benzín, nepôjde vôbec. Skôr sa už chystá do šrotu. A nová? Je vôbec nejaká?

Máme nových adeptov na naše ambulancie? Ambulancie nám zanikajú! Pacientov pribúda. V súčasnosti dal štát na poistenca najnižšiu sumu 3,78  a dôsledok? Zadlženie nemocníc sa prehĺbilo. Na naše ambulancie neprišlo ani euro naviac. Požiadavky, aby Škoda 120 fičala sú enormné, no nemáme benzín, nemáme  súčiastky .

Ak budúcoročný rozpočet nedá na poistenca štátu 5 percent, nedáme do poriadku škodovku, aby prežila. Pôjde do šrotu!

Situácia je skutočne vážna. Ak vláda nezačne s rozpočtom na budúci rok a nenastaví pravidla na ďalšie roky, nie je možne udržať ambulancie. Ak sa pozriete okolo seba, vidíte, že lekárov je stále menej. V každom okrese začínajú vypadávať všeobecní lekári, ambulantní špecialisti. Ak slávny „Tiger Európy“  nedá na zdravotníctvo primeranú sumu – Nič nám neostáva, len zvyknúť si, že musíme čakať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?