Situácia u lekárov je vážna. Už včera bolo neskoro

Autor: Marián Šóth | 2.9.2017 o 14:41 | Karma článku: 11,48 | Prečítané:  4431x

Žijeme zvláštnu dobu. Stále počúvame, ako sa nám darí, ako táto krajina prosperuje, čo všetko sme dosiahli.  Realita je však iná.

Pre mňa ako lekára, ktorý sa denne snaží pomôcť svojim pacientom, chce zbaviť ich trápenia, bolesti, vyčerpania a nasmerovať ich k optimizmu je to náročné a vyčerpávajúce. Vážne je to drina.  Po takejto práci vás čaká ešte uhradiť faktúr, nájomného, ďalšie nutné položky a zistíte - tak, ako mnohí samostatne zarábajúci - že vám na učte po tejto drine nezostalo skoro nič.

Viem, že naša spoločnosť vníma lekárov ako bohatých ľudí. Neviem, kde vznikol tento mýtus. Bodaj by to bola pravda. Obzriete sa za svojou pracou a snažíte sa nájsť možnosť, ako to zmeniť. Mať ešte viac pacientov, robiť dlhšie, dá sa to? Ako prezident Asociácie súkromných lekárov SR to vidím aj na rokovaniach v poisťovniach. Vraj pracujte efektívnejšie. Dá sa to ešte?

Keď vidím svojich kolegov, vidím mnohokrát seba.  Sme naozaj vyčerpaní.

Nedá sa donekonečna žiadať od lekárov vyšší výkon. Musí byť miera medzi množstvom práce a jej ohodnotením. Keď si mladý začínajúci lekár zráta, za čo bude robiť na ambulancii, pochopí, že je to v súčasnosti neohodnotená drina.

No od poisťovní počúvame stále tú istú pesničku: „Nemáme peniaze... Robte, robte viac... Šetríte verejne peniaze... Uspokojujte potreby pacientov!“

To, že pre väčšinu z nás je pacient vždy na prvom mieste, je fakt, ktorý je naším hendikepom.

Boli by sme radi, keby naša práca bola ohodnotená tak, aby bolo povolanie lekára zaujímavé, aby medzi nás prišli noví lekári a aby sme sa dokázali venovať pacientom viac. Nielen rýchlo vybavovali to najnutnejšie. To je náš cieľ.

Realita je taká, že je nás stále menej a menej, máme viac a viac pacientov, viac prace. Pri platbe za pacienta na úrovni malého masla a cene bodu na úrovni ceny plastového kelímku to dlho nevydržíme.

Snažili sme sa chápať, že poisťovňa nemá peniaze. Boli sme ústretoví, trpezliví, empatickí. Čakali sme prvý štvrťrok, druhy tretí... Výsledok? Je nás zase menej, pacientov viac a požiadaviek ešte viac. Je ťažké stále veriť, že nemáme peniaze, keď sa tomuto štátu tak darí. Je čas riešiť naše reálne požiadavky. 

Preto sme po poslednom rokovaní vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni upozornili, že situácia je vážna a potrebujeme tuto alarmujúcu situáciu začať riešiť. Lebo už včera bolo neskoro!

 

Aktivity ASLSR môžete sledovať na facebooku.

Ak ste súkromný lekár, staňte sa členom ASL SR

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?